Семенівське бюро правової допомоги інформує

Дата: 23.02.2018 08:20

Фото без описуПозбавлення  батьківських прав, є  крайнім  заходом  впливу  на  осіб,  які  не виконують батьківських обов’язків. Це означає, що позбавлення батьківських прав допускається лише, коли змінити поведінку батьків в кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.

Маючи батьківські права, ви в свою чергу маєте особисті немайнові права стосовно дитини, одне з найголовніших проявляється у праві безперешкодно брати участь в процесі виховання дитини, можете вільно спілкуватися з дитиною, являєтесь законним представником своєї дитини, маєте право на державну допомогу та соціальну пільгу, що надаються сім’ям з дітьми та маєте усі інші права, які пов’язані на спорідненості з дитиною. У випадку, якщо вас позбавляють батьківських прав, ви автоматично позбавляєтесь усіх вищезазначених прав та в подальшому права на утримання  у разі непрацездатності і  стягнення з повнолітніх дітей аліментів у додаткових витратах викликаних тяжкою хворобою чи інвалідністю.

Які є підстави позбавлення батьківських прав?

Мати чи батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав,  щодо усіх своїх дітей або когось із них, якщо вона чи він:

• не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;
  • ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини (лише у разі досягнення батьками (матір’ю, батьком) повноліття);
  • жорстоко поводяться з дитиною;
  • є хронічними алкоголіками або наркоманами (лише у разі досягнення батьками (матір’ю, батьком) повноліття);
  • вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва (лише у разі досягнення батьками (матір’ю, батьком) повноліття);
  • засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

Ухилення від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини тлумачиться як не піклування батьків про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема:

• не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання;
  • не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення;
  • не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей;
  • не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі;
  • не виявляють інтересу до її внутрішнього світу;
  • не створюють умов для отримання нею освіти.

Хто може звернутися до суду з позовом про позбавлення батьківських прав?

Право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають:

• один з батьків,
  • опікун,
  • піклувальник,
  • особа, в сім’ї якої проживає дитина,
  • заклад охорони здоров’я,
  • навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває,
  • орган опіки та піклування,
  • прокурор,
  • сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Доказами, які можуть бути підставою для позбавлення батьківських прав є:

• висновок управління у справах дітей про доцільність позбавлення батьківських прав;
  • показання свідків (близьких родичів, сусідів та інших), які можуть підтвердити факт ухилення від виконання обов’язків по вихованню дитини, жорстокого поводження з дитиною, посягання на її статеву недоторканість, експлуатацію дитини;
  • довідка з дитячого садка або школи про те, що батько або мати не бере участі у шкільному житті дитини і не бере участі у її вихованні;
  • заява самої дитини;
  • наявність хронічного алкоголізму повинно підтверджуватись відповідним медичним висновком (всякого роду припущення з цього приводу не допускаються);
  • вирок суду, щодо батьків стосовно вчинення замаху на вбивство, нанесення тілесних ушкоджень, побої, катування відносно їхньої дитини.

Правові наслідки позбавлення батьківських прав.

Мати чи батько, яких було позбавлено батьківських прав:

• втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов’язків щодо її виховання;
  • перестає бути законним представником дитини;
  • втрачає права на пільги та державну допомогу, що надаються сім’ям з дітьми;
  • не може бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником;
  • не може одержати в майбутньому тих майнових прав, пов’язаних із батьківством, які вона могла б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування);
  • втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною.

Важливо: особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов’язку щодо утримання дитини.

Чи можливо поновити батьківські права?

Мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав. Суд перевіряє, наскільки змінилася поведінка особи, позбавленої батьківських прав, та обставини, що були підставою для позбавлення батьківських прав, і постановляє рішення відповідно до інтересів дитини. При вирішенні справи про поновлення батьківських прав одного з батьків суд бере до уваги думку другого з батьків, інших осіб, з ким проживає дитина.

Неможливо поновити батьківські права:

• якщо дитина була усиновлена і усиновлення не скасоване або не визнане недійсним судом;
  • якщо на час розгляду справи судом дитина досягла повноліття.

Вареник Олена Олександрівна, заступник начальникаВідділу “Семенівське бюро правової допомоги”

Відділ знаходиться за адресою:смт. Семенівка, вул. Незалежності, 34; тел.: (05341)91-2-43.

Прийомгромадянщоденно з 09.00-18.00без перерви.Субота, неділявихідний.