Семенівська селищна рада
Полтавська область, Кременчуцький район

УЧАСТЬ СТАРОСТИ У РЕАЛІЗАЦІЇ МІСЦЕВИХ ІНІЦІАТИВ

Дата: 12.09.2018 09:36
Кількість переглядів: 767

Фото без описуМешканці села, селища, міста мають право ініціювати розгляд у місцевій раді місцевої ініціативи з будь-якого питання, віднесеного до відання місцевого самоврядування.

 

Порядок внесення місцевої ініціативи на розгляд ради може визначатися представницьким органом місцевого самоврядування або статутом територіальної громади (стаття 9 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Представницький орган місцевого самоврядування – виборний орган (рада), який складається з депутатів і наділяється правом представляти інтереси територіальної громади, приймати від її імені рішення.
Порядок внесення місцевої ініціативи окрім Статуту територіальної громади може унормовуватися й Положенням про порядок реалізації членами територіальної громади права на місцеву ініціативу.
Місцева ініціатива – один з інструментів місцевої демократії, який передбачає для жителів населених пунктів можливість самостійно підготувати проект рішення та подати його на розгляд місцевої ради.
Місцева ініціатива надає можливість активним членам громади фактично бути депутатами місцевої ради, тільки без нагрудного значка. Вони можуть готувати та подавати до ради громади проекти рішень, які підлягають обов’язковому розгляду. Такі проекти здебільшого спрямовуються на вирішення найбільш актуальних питань життєдіяльності громади.
У цій публікації ми поговоримо про етапи організації підготовки та подачі проекту рішення до ради ОТГ шляхом місцевої ініціативи, а також про роль старости на кожному з таких етапів.
1. Внесення місцевої ініціативи
Місцеві ініціативи реалізуються через ініціативні групи, що створюються у складі 5-10 членів територіальної громади, які мають право голосу на місцевих виборах. Ініціативна група легалізується через подання до ради заяви про місцеву ініціативу.
Ініціативна група – члени територіальної громади, які зорганізувалися на реалізацію права своєї громади на місцеву ініціативу. До її складу повинно входити не менше визначеної Статутом чи Положенням кількісті осіб, кожній з яких виповнилося 18 років та місце проживання яких зареєстровано на території відповідних населених пунктів.
Якщо до змісту заяви не пред’являється якихось вимог, її можна подавати у довільній формі. До заяви про місцеву ініціативу мають бути додані такі документи:
• протокол установчих зборів ініціативної групи, в якому  зазначаються дані про обраного голову, заступника голови та секретаря ініціативної групи, їхні телефонні номери та адреси місця проживання;
• список членів ініціативної групи із зазначенням їхніх прізвищ, імен, по батькові, адрес місця проживання та з їхніми особистими підписами;
• проект рішення ради з питання, що є предметом місцевої ініціативи з необхідними додатками, підготовлений згідно з вимогами регламенту ради.
На цьому етапі староста як посадова особа місцевого самоврядування, що бере участь в пленарних засіданнях ради ОТГ і знає її регламент, повинен спочатку разом із зацікавленими жителями визначитися з предметом місцевої ініціативи та підготувати необхідне формулювання в проекті рішенні ради. Також старості варто буде «взяти на себе» проведення установчих зборів ініціативної групи та допомогти їй у підготовці усіх необхідних документів, що додаються до заяви про місцеву ініціативу.
Готуючи проект місцевої ініціативи, варто пам’ятати, які питання не можуть бути її предметом. Здебільшого такий перелік питань зазначається в Статуті територіальної громади або у Положенні щодо порядку реалізації членами територіальної громади права на місцеву ініціативу. Як правило, це:
• питання, що не належать до компетенції ради;
• питання, заборонені законом для винесення на місцевий референдум;
• питання, які стосуються територій, що знаходяться поза межами юрисдикції відповідної ради.
На цьому етапі секретар ради ОТГ може проводити консультації з представниками ініціативної групи, а також сприяти оформленню заяви і приведенню проекту рішення ради у відповідність до вимог регламенту ради. Староста ж як місцевий лідер має забезпечити шефство над ініціативною групою у ділових стосунках із секретарем ради ОТГ.
2. Попередній розгляд місцевої ініціативи
Статути багатьох територіальних громад передбачають, що проект рішення ради ОТГ, поданий ініціативною групою як місцева ініціатива, має попередньо розглянути виконавчий орган ради та її постійні комісії. Це корисний припис, оскільки староста матиме законодавчо передбачену можливість брати участь у попередньому розгляді поданої місцевої ініціативи як член виконавчого комітету, а також у засіданнях відповідних комісій ради ОТГ.
Ради ОТГ у Статуті територіальної громади переважно залишають за собою право на цьому етапі:
• розглянути та прийняти рішення, яким задовольняються вимоги (вирішуються питання), що є предметом місцевої ініціативи;
• провести консультації з ініціативною групою та прийняти узгоджене рішення по суті місцевої ініціативи.
Якщо прийняте радою рішення не задовольняє ініціативну групу або якщо рада не прийняла рішення по суті місцевої ініціативи, ініціативна група повинна повідомити раду про початок збирання підписів на підтримку місцевої ініціативи.
3. Підтримка територіальною громадою проекту місцевої ініціативи
Ініціативна група збирає підписи на підтримку місцевої ініціативи, яка не була вирішена радою ОТГ по суті. Збір підписів здійснюється у підписних листах на підтримку місцевої ініціативи встановленої форми. Зазвичай це таблиця, в яку жителі власноручно вписують свої прізвище, ім’я, по батькові, рік народження, домашню адресу, дату підписання та скріплюють запис своїм підписом.
Для внесення місцевої ініціативи на розгляд ради ініціативна група має зібрати на підтримку визначену кількість підписів членів територіальної громади. Оригінали підписних листів повинні бути передані до ради не пізніше визначеного терміну з дня подачі заяви до ради про місцеву ініціативу.
Перед початком цього етапу старості доцільно провести зустріч із членами ініціативної групи та звернути їх увагу на вимоги до збору підписів та неприпустимість вписування до підписних листів відомостей про осіб, які підтримують відповідну місцеву ініціативу, замість таких осіб.
Старості також не буде зайвим повідомити членів ініціативної групи про кількість підписів, яку необхідно зібрати. Підписів має бути трохи більше, аніж вимагається Статутом чи відповідним Положенням. Це бажано зробити, щоб у разі виникнення сумнівів щодо справжності деяких підписів, загальна кількість жителів, які підтримали місцеву ініціативу, не виявилася меншою за мінімально необхідну.
4. Розгляд проекту місцевої ініціативи радою ОТГ
Від розгляду радою отриманої місцевої ініціативи залежатиме, чи буде ухвалено по суті місцевої ініціативи узгоджене рішення. На перший погляд, може скластися враження, що результати розгляду місцевої ініціативи залежать виключно від депутатів місцевої ради. Однак, це не зовсім так. Якщо ознайомитися із статутами деяких територіальних громад, то на етапі розгляду місцевої ініціативи радою громади є свої процедурні особливості та дійові особи, а саме:
• не пізніш як за десять днів до сесії рада ОТГ повідомляє територіальну громаду про час і місце її проведення та про суть місцевої ініціативи (у формулюванні ініціативної групи) шляхом оголошення в доступних для членів територіальної громади місцях або в інший прийнятний спосіб;
• постійні та тимчасові депутатські комісії ради проводять засідання, на яких розглядають проект рішення, поданий у порядку місцевої ініціативи, за участі членів ініціативної групи та готують висновки і рекомендації в межах своєї компетенції;
• пленарне засідання сесії ради ОТГ, на якому має розглядатися питання, внесене шляхом місцевої ініціативи, проводиться у відкритому режимі із забезпеченням можливості участі у такому засіданні всіх членів ініціативної групи на умовах, що передбачені регламентом ради для депутатів ради;
• ініціативна група має право самостійно поширювати необхідні матеріали про суть місцевої ініціативи та хід її розгляду;
• уповноважений ініціативною групою її представник на пленарному засіданні сесії ради ОТГ виступає як основний доповідач або як співдоповідач по суті місцевої ініціативи;
• рішення ради ОТГ з питань, внесених шляхом місцевої ініціативи, приймаються поіменним голосуванням;
• копії протоколу сесії ради та підсумків голосування з питань, внесених шляхом місцевої ініціативи, засвідчені у встановленому порядку, у визначений термін надаються секретарем ради ОТГ голові ініціативної групи;
• рішення ради з питань, внесених шляхом місцевої ініціативи, обнародується радою ОТГ шляхом оголошення в доступних для членів територіальної громади місцях або в інший прийнятний спосіб.
Під час розгляду місцевої ініціативи радою старості варто скористатися своїм правом на гарантований виступ на пленарному засіданні ради ОТГ, оскільки місцева ініціатива є питанням, що безпосередньо стосується інтересів жителів старостинського округу в цілому чи окремих населених пунктів, що входять до його складу.
 

« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора