Передача комунального майна в оренду
У грудні 2019 року набрав чинності новий Закон про оренду державного та комунального майна, яким було істотно змінено підходи до регулювання відносин у сфері оренди. Ситуація ускладнилася тим, що до середини червня 2020 року не приймався порядок реалізації цього Закону, тому цілі масиви питань, які Закон віддавав на вирішення актам нижчого рівня, залишалися поза межами правового регулювання. З появою відповідної постанови Уряду питань стало більше, адже порядок є досить об’ємним за обсягом. У користувачів виникло чимало питань щодо реалізації відносин оренди комунального майна на перехідний період – до повноцінного запуску електронної торгової системи. Велика кількість питань була присвячена можливості продовження відносин оренди, які виникли за старими правилами, в умовах дії чинного законодавства.
Програма “Децентралізація приносить кращі результати та ефективність” (DOBRE) працює у 75 ОТГ над покращенням спроможності з управління активами комунальної власності та іншого майна. За 2019-2020 роки громадами-партнерами Програми затверджено 228 положень, порядків та інших пакетів програмних (нормативно-правових) документів з питань управління активами ОТГ та реалізовано 340 індивідуальних інструментів, направлених на підсилення ефективності управління майном ОТГ, частина з яких пов’язані з орендою комунального майна. Оскільки оренда комунального майна є важливим інструментом управління активами у громадах, ми отримали понад 200 запитань від представників органів місцевого самоврядування та осіб, які можуть виступати потенційними орендарями комунального майна, що свідчить про надвисокий попит у наданні роз’яснень запитувачам.
Програмою DOBRE було розроблено матеріали-роз’яснення для громад, а саме:
– загальні питання по оренді комунального майна: поняття оренди, об’єкти та суб’єкти оренди, переліки об’єктів оренди, алгоритм дій щодо прийняття рішення про включення об’єктів оренди до переліку відповідного типу, порядок організації дій щодо впорядкування відносин оренди, етапність передачі майна комунальної власності в оренду, визначення вартості об’єкта оренди, перелік документів, які слід розробити та затвердити рішенням ради до початку дій щодо передачі комунального майна в оренду, форма договору
– алгоритм дій для передачі майна в оренду з ініціативи потенційного орендаря
– алгоритм дій для продовження договорів оренди (без аукціону та шляхом проведення аукціону)
– шаблон рішення ради про затвердження Положення про оренду майна ОТГ та забезпечення відносин у сфері оренди комунального майна та шаблон цього Положення
– шаблон тимчасового порядку реалізації відносин у сфері оренди майна для ОТГ. Цей Порядок розроблено з метою недопущення зловживань під час реалізації відносин, пов’язаних з передачею в оренду майна, що перебуває в комунальній власності, та забезпечення максимально відкритої, прозорої та контрольованої громадою діяльності ОМС, підприємств, установ та організацій ОТГ. Цей Порядок тимчасово, до початку роботи електронної торгової системи (далі – ЕТС) впорядковує питання оприлюднення інформації в ЕТС, надсилання інформації про потенційний об’єкт оренди, подання заяв, у тому числі заяв на оренду, оприлюднення в ЕТС переліків майна першого та другого типу, договорів оренди, укладених без проведення аукціону, змін і доповнень до договорів оренди
– відеозапис вебінару, присвяченому всім наведеним вище питанням оренди комунального майна
Це перша частина розроблених нами матерів. У наступних публікаціях ми плануємо надати відповіді на питання, які були зібрані нами під час вебінару та найбільше турбують громади. Ми сподіваємось, що наші розробки спростять роботу ОМС, сприятимуть підвищенню інвестиційної привабливості ОТГ, створення та розвитку бізнесу на відповідній території, наповненню бюджетів громад за рахунок надходжень від оренди комунального майна.
***
Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) – це п’ятирічна програма, що виконується міжнародною організацією Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні. До консорціуму виконавців програми DOBRE, на чолі з Global Communities, входять: Український кризовий медіа-центр; SocialBoost; Фонд розвитку місцевої демократії (FSLD/FRDL), Малопольська школа державного управління при Краківському університеті економіки (MSAP/UEK), Польща; Національний Демократичний Інститут (NDI).
Програма USAID DOBRE працює в 7 цільових областях: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській та Тернопільській. Із червня 2020, Програма розпочала свою роботу ще в трьох областях: Запорізькій, Чернівецькій, та Чернігівській.
© Ця публікація стала можливою завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст є відповідальністю Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) і не обов’язково відображає точку зору USAID чи Уряду Сполучених Штатів.
???????