Як повідомляє видання Голос Громади
Як повідомляє видання Голос Громади, до кінця 2020 року планується нарешті завершити процес децентралізації. Більше того, паралельно з ним зараз активно відпрацьовується інший — процес адміністративно-територіального устрою країни. Нагадаємо, що декілька тижнів тому Верховна Рада України прийняла Постанову «Про утворення та ліквідацію районів», згідно з якою у Полтавській області відтепер буде лише 4 округи: Кременчуцький (до якого і ввійде Семенівський район), Лубенський, Миргородський та Полтавський.
Новина про укрупнення набула на Семенівщині широкого розголосу й обговорення. Люди стурбовані тим, що чекає на них внаслідок впровадження цієї урядової реформи, адже незрозуміло, як вона вплине на всі сфери життєдіяльності суспільства та рівень добробуту кожного мешканця громади. Жителі із острахом дивляться на те, що їхня якість життя аж ніяк не стане кращою. Люди непокояться, що це рішення понесе за собою негативні наслідки, адже наразі невідомо, за яким принципом буде здійснюватися фінансування установ (засновником яких до цього була Семенівська районна рада), коли вони перейдуть у підпорядкування Кременчуцького району. Більше того, зараз навіть самі посадовці до пуття не знають, як після укрупнення будуть існувати районні лікарні, бібліотеки, будинки культури та інші заклади соцсфери.
Тому, розуміючи, наскільки важливим є функціонування соціальних об’єктів на території громади, Семенівська селищна рада вирішила створити власний центр надання соціальних послуг (в народі — терцентр). «Непослідовність реформ кидає нам виклики майже щодня. Та не кожен у період цих змін готовий брати на себе відповідальність й швидко приймати рішення, які стосуються подальшої долі громади. Так сталося, що після чергового етапу реформ в Україні нам довелося оперативно реагувати на ту невизначеність, яка склалася навколо районних установ. Особливо ми переймалися долею Семенівського районного терцентру (директор — Світлана Феніч). Ми ні в якому разі не могли дозволити, щоб працівники опинилися під загрозою звільнення, а соціально незахищені верстви населення залишилися без опіки. Тому депутатським корпусом на позачерговій сесії було вирішено створити власний центр надання соціальних послуг», — говорить очільниця ОТГ Людмила Милашевич.
23 липня 2020 року комунальну установу «Будинок захищеної старості» було перейменовано на комунальну установу «Центр надання соціальних послуг» Семенівської селищної ради та затверджено його структуру. У складі центру, директором якого є Любов Вакула, діятиме 5 структурних підрозділів: апарат, відділення соціальної допомоги вдома, відділення стаціонарного догляду або тимчасового проживання (включатиме адміністративно-господарський, медичний персонал та персонал кухні), відділення організації надання адресної натуральної та грошової допомоги і відділення денного перебування. Загалом штат комунальної установи складатиме 48 працівників.
Не дивно, що цю новину громадськість сприйняла по-різному. Підлила масла у вогонь публікація районного видання «Вісник Семенівщини», де журналісти звинувачують владу селища у розпилі існуючого терцентру. Болісно сприйняла цю новину і сама очільниця установи Світлана Феніч, котра виступила ярою противницею створення нового територіального центру.
Така бурхлива реакція самої керівниці зрозуміла, адже вона лишається без 21 працівника та частини коштів, які перераховувала селищна рада на утримання установи, директором якої вона була. Зрозуміла й позиція колег-журналістів, котрі тривожать суспільство подібного роду публікаціями, спрямованими проти селищної ради, адже вони давно славляться своєю «особливою любов’ю” до Семенівської ОТГ. Фарс, який влаштували навколо цієї ситуації, видавався б смішним, якби не було так гірко. Гірко від розуміння, що літні люди, прочитавши цю статтю, не на жарт налякаються, що залишаться без допомоги соціальних працівників, а самі соцпрацівники неабияк занепокояться, що втратять роботу. Насправді ж ситуація не така плачевна, як її намагаються подати деякі особи. Навпаки ж перспектива дуже оптимістична, адже у новому центрі надання соціальних послуг не лише уже працевлаштований 21 спеціаліст, а й планується збільшення спектру надання послуг.
Заступник селищного голови з соціальних та гуманітарних питань Алла Оніпко зазначає: «На сьогодні всі працівники районного терцентру, які обслуговували територію Семенівської ОТГ, вже працевлаштовані і безперебійно виконують покладені на них обов’язки. Люди будуть забезпечені всіма необхідними матеріально-технічними засобами для якісного надання послуг населенню. Більше того, всі робітники працюватимуть на повну ставку й отримуватимуть достойну заробітну плату. Важливе завдання громади — наблизити послуги до людей. І це було однією із головних причин, чому ми вирішили створити у громаді власний центр надання соціальних послуг. Маючи його у структурі власної громади, і, відчуваючи потреби своїх людей, ми завжди зможемо стежити за якістю надання соціальних послуг і при потребі їх розширювати».
Відзначимо, що на цьому ж сесійному засіданні депутати затвердили Угоду про співпрацю між Семенівською селищною радою та Управлінням соціального захисту населення Семенівської РДА. Метою Угоди є організація співпраці в напрямку забезпечення якісного виконання покладених на сторони завдань в сфері надання послуг із соціальної підтримки населення (державні соціальні допомоги, компенсації, грошові виплати, соціальні послуги, пільги, субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива та інші соціальні виплати, встановлені законодавством України). Цим самим Семенівська ОТГ стає учасницею програми «Соціальна громада».
«Соціальна громада — це сучасний програмний комплекс, який дозволяє приймати документи на оформлення виплат максимально наближено до людей. Все, що для цього потрібно — працівник на робочому місці, комп’ютер та інтернет. Прийом документів від громадян можуть здійснювати навіть старости, тобто ми можемо наблизити адмінпослуги не тільки до ОТГ, але й до мешканців кожного старостату»,— відзначила Людмила Милашевич.
Додамо, що електронні копії документів, прийняті через «Соціальну громаду», будуть одразу потрапляти в управління соціального захисту населення, що скоротить час прийняття рішення майже вдвічі. Через програмний комплекс мешканці громад зможуть оформити 67 послуг, зокрема найпопулярніші серед населення — житлові субсидії, пільги, допомоги та виплати тощо.
Завершення реформи децентралізації, в тому числі адміністративно-територіального устрою держави — питання часу. І вже з 1 січня наступного року Семенівський район перестане існувати на карті й відійде до Кременчуцького округу. Як після цього зміниться життя мешканців Семенівщини — невідомо, як і те, за яким принципом фінансуватимуться районні установи та хто їх утримуватиме. Однак про наслідки, які настануть після укрупнення районів, треба думати вже сьогодні, а не вичікувати, у який бік повернеться ситуація. Бо ж за кожною з таких ситуацій — людські долі.
Тому рішення про відкриття в Семенівській ОТГ власного центру надання соціальних послуг було завчасно прийнято не для сьогодення, а для того, щоб у майбутньому ні за яких обставин незахищені верстви населення не опинилися сам на сам зі своїми проблемами. Бо ж забезпечувати й гарантувати соціальний захист своїх громадян — це і є обов’язок місцевої влади. Адже якщо розібратися, то літнім людям, які так чекають у своїх домівках соціальних працівників, байдуже, як відтепер називатиметься район чи до якої громади входитиме їхнє село, їм найголовніше — відчувати себе потрібними і знати, що в будь-яку хвилину про них подбають і не залишать напризволяще.