Протидія ґендерно зумовленому насильству

Дата: 09.03.2021 16:20

Насильство щодо жінок виступає одним з головних порушень прав людини, причини якого пов’язані з наявною нерівністю між чоловіками та жінками та ґендерною дискримінацією.

Ґендерно зумовлене насильство - це насильство, яке вчиняється до осіб через їхню стать або стосується переважно осіб певної статі. Це крайній вияв дискримінації за ознакою статі, жертвами якого найчастіше стають жінки.

Насильство по відношенню до жінок є головним фактором смерті та інвалідності серед жінок репродуктивного віку. Воно не завжди позбавляє життя, але майже завжди підриває здоров'я, порушує безпеку та незалежність постраждалих. При цьому ґендерно зумовлене насильство часто приховується через звинувачення жертви та безкарність злочинців. Як наслідок - набуває системного характеру. Однією з найголовніших причин ґендерно зумовленого насильства є ґендерна нерівність у суспільстві, де чоловіки зловживають своєю владою щодо жінок.

Конвенція Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами (Стамбульська конвенція), а також інші міжнародні документи виділяють такі види ґендерно зумовленого насильства:

• фізичне насильство;

• психологічне насильство;

• сексуальне насильство;

• економічне насильство;

• домашнє насильство;

• переслідування;

• зґвалтування;

• сексуальне домагання;

• каліцтво жіночих геніталій;

• примусова стерилізація;

• примусовий аборт;

• примусовий шлюб;

• злочини в ім'я так званої «честі»;

• насильство в інституційному середовищі;

• насильство у воєнних, конфліктних та постконфліктних ситуаціях;

• торгівля людьми;

• ґендерна дискримінація

У 2018 році набув чинності Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Так почалася активна робота з розвитку муніципальних послуг для постраждалих від домашнього насильства — а саме можливості для потерпілих отримати юридичну та психологічну допомогу і тимчасовий притулок у разі потреби.

Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA Україна) працює над напрямком запобігання та протидії ґендерно зумовленому (в тому числі домашньому) насильству в Україні починаючи з 2015 року. "UNFPA Україна допомагає містам розбудувати дієві механізми протидії домашньому насильству. Це передбачає створення сервісів допомоги постраждалим від насильства (притулків, кризових кімнат, денних центрів), підготовку спеціалістів цих служб і підвищення обізнаності громади про наявну допомогу. Фонд ООН у галузі народонаселення також навчає фахівців усіх секторів (поліції, соціальної роботи, охорони здоров'я, безоплатної правової допомоги, освіти) координувати свою роботу так, щоб постраждалі отримували доступ до комплексної підтримки.

Куди звертатися у випадку ґендерно зумовленого насильства?

1. Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації
  • 0-800-500-335 зі стаціонарного або 116-123 з мобільного. Безкоштовно, анонімно, конфіденційно.
  1. Урядова гаряча лінія: 15-47
  2. Поліція
  • За номером 102
  • Гаряча лінія Національної поліції України: 0-800-500-202
  1. Національна дитяча гаряча лінія
  • 0-800-500-225 зі стаціонарного або 116-111 з мобільного
  1. Сайт rozirvykolo.org (вкладення "Допомога")
  2. Центр гендерної рівності, запобігання та протидії насильству
  • м. Київ, вул. Іллєнка, 20
  • Цілодобова гаряча лінія, без вихідних, святкових днів: 15-00 (зі стаціонарного), 044-272-15-00 (з мобільного)

7. Безкоштовний номер системи Безоплатної правової допомоги 0-800-213-103.

Пам'ятайте, що замовчування цієї проблеми та бездіяльність часто стає мовчазною згодою і тільки провокує подібні випадки. Якщо ви постраждали від домашнього чи ґендерно зумовленого насильства, стали  свідком  або відчуваєте загрозу його вчинення, про це необхідно одразу повідомити, адже насильство — це не справа двох, а злочин, який не повинен мати жодного права на замовчування.

За правовою допомогою з питань домашнього чи ґендерно зумовленого насильства та інших питань Ви можете звернутися до відділу “Семенівське бюро правової допомоги” Кременчуцького місцевого центру з надання безплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: смт. Семенівка, вул. Незалежності, 34; тел.: (05341) 91-2-43. Прийом громадян щоденно з 09.00-18.00  без перерви.  Субота, неділя — вихідний.