Семенівська селищна рада
Полтавська область, Кременчуцький район

Що необхідно знати про сказ і як діяти, якщо покусала тварина

Дата: 30.06.2021 11:03
Кількість переглядів: 425

    Сказ – небезпечна інфекційна хвороба вірусного походження, на яку можуть хворіти теплокровні тварини (коти, собаки, сільськогосподарські та дикі тварини). В дикій природі сказ поширений серед лисиць, вовків, єнотів, куниць, борсуків, кажанів. Сказ характеризується гострим перебігом, ураженням нервової системи і закінчується100% летально.

Щорічно від сказу в світі гинуть від 20 до 70 тисяч людей. Рабічна інфекція або сказ реєструється на території 110 країн світу.

В останні роки в Україні епізоотична ситуація зі сказу залишається напруженою. Активні вогнища природного типу цієї особливо небезпечної інфекції існують на всій території України. Джерелом інфекції для 60% осіб, які захворіли послужили собаки, 10% - кішки, 3% - лисиці, 3 % - вовки та інші тварини. Захворювання сказом є наслідком пізнього звернення постраждалих за медичною допомогою, порушення режиму щеплень. Ризик захворювання на сказ вищий в жителів сільської місцевості. Існує можливість уникнути небезпеки сказу – щеплення.

У хворих на сказ тварин змінюється поведінка. Дикі тварини втрачають страх, наближаються до людських осель, нападають на домашніх тварин або людей. Хворі домашні тварини можуть бути неспокійними або пригніченими, відмовляються від їжі та води, кусають, дряпають хазяїв, нападають на інших людей. При появі тварини з ознаками захворювання на сказ необхідно негайно сповістити державну установу ветеринарної медицини. Хворі на сказ тварини небезпечні вже за 10 днів до початку прояву захворювання. Тому не слід підбирати навіть здорових на вигляд бездоглядних тварин. Збудник сказу знаходиться в слині хворої тварини. Небезпечними можуть бути не тільки укуси, але й заслинення пошкодженої шкіри (в тому числі подряпин).

З місця пошкодження по нервовій тканині вірус просувається до головного мозку, де вражає важливі життєві центри, що призводить до неминучої загибелі. У тварин прихований період захворювання триває 5-10 днів (у людини - до 1 року). Тому небезпечними можуть бути навіть здорові на вигляд тварини. Слід уникати небезпечних контактів з дикими та бездоглядними тваринами. Важливо виконувати Правила утримання тварин: вигулювати собак тільки на повідках, в намордниках, у сільській місцевості - тримати на прив'язі або у вольєрах.

Пам'ятайте - запобігти сказу можна за умови виконання таких правил:

1. Всі громадяни зобов'язані щорічно щеплювати своїх собак та котів проти сказу. Утримувати собак лише на прив'язі, або у вольєрах. Категорично забороняється пастухам мати на випасі сторожових собак, які не щеплені проти сказу.

2. Тварину з ознаками сказу в жодному разі неможна вбивати. Таку тварину необхідно тримати ізольовано і проводити спостереження впродовж 15 днів під наглядом спеціаліста ветеринарної медицини.

3. Необхідно пам'ятати, що кожна дика або бездоглядна тварина, яка поводить себе незвичайно (проявляє агресію щодо людей, тварин) є підозрілою по захворюванню на сказ.

4. Кожен випадок незвичайного поводження тварин (збудження, поїдання сторонніх предметів) перевіряється з метою виключення захворювання на сказ.

5. Слід уникати зайвого контакту з тваринами.

   Фото без опису 

З метою профілактики сказу необхідно вчасно звернутись за допомогою в заклади охорони здоров’я!

 

Семенівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора