Сімейні форми виховання. Опіка та піклування
Сімейні форми виховання. Опіка та піклування
Діти, які втратили батьків, або їхні батьки в силу рідних обставин не можуть виконувати свої обов’язки, потребують родинного тепла і виховання.
Однією з сімейних форм влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, є опіка та піклування.
Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років, піклування – над дитиною у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.
Опіка, піклування над дитиною встановлюється органом опіки та піклування, а також судом у випадках, передбачених частинами 3, 4 статті 60 Цивільного кодексу України.
При призначенні дитині опікуна або піклувальника органом опіки та піклування враховуються особисті якості особи, її здатність до виховання дитини, ставлення до неї, а також бажання самої дитини. Перевага надається родичам дитини (незалежно від місця проживання), сім’ї, в якій дитина проживала на момент виникнення питання про встановлення опіки (піклування).
Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, можуть бути влаштовані тільки в сім'ї повнолітніх осіб. Згідно статті 244 Сімейного кодексу України, опікуном, піклувальником дитини може бути за її згодою повнолітня дієздатна особа.
Особи, в сім'ї яких влаштовуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, зобов'язані пройти за направленням служб у справах дітей курс навчання з проблем виховання таких дітей (за винятком осіб, які бажають усиновити дитину) в центрі соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді.
Родичі дитини, які мають намір взяти її під опіку, піклування, не зобов’язані проходити курс навчання, але за власним бажанням відповідно до рекомендації служби у справах дітей за місцем походження дитини або за місцем свого проживання вони можуть його пройти.
Особа, яка виявила бажання взяти на виховання в сім'ю дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, подає службі у справах дітей за місцем свого проживання:
-
заяву (від подружжя приймається спільна заява, підписана обома подружжями);
-
довідку про доходи за останні шість місяців або копію декларації про доходи, засвідчену в установленому порядку;
-
документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням;
-
копію свідоцтва про шлюб (для осіб, які перебувають у шлюбі);
-
довідку про проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
-
копію паспорта;
-
висновок про стан здоров'я заявника;
-
довідку від нарколога та психіатра для осіб, які проживають разом із заявниками;
-
довідку про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видану територіальним центром з надання сервісних послуг МВС за місцем проживання заявника;
-
письмову згоду всіх повнолітніх членів сім'ї, що проживають разом з особою, яка бажає взяти дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, під опіку, піклування, утворити прийомну сім'ю або на власній житловій площі - дитячий будинок сімейного типу, засвідчену нотаріально або написану власноручно в присутності посадової особи, яка здійснює прийом документів, про що робиться позначка на заяві із зазначенням прізвища, ім'я, по батькові, підпису посадової особи та дати.
Опікун, піклувальник має право:
-
самостійно визначати способи виховання з урахуванням думки дитини і рекомендацій органу опіки та піклування;
-
вимагати повернення дитини від будь-якої особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду;
-
давати згоду на усиновлення підопічного;
-
самостійно здійснювати витрати, необхідні для задоволення потреб підопічного, за рахунок призначеної державної допомоги, пенсії, аліментів, доходів від майна підопічного;
-
представляти інтереси підопічного в установах, організаціях і закладах.
Опікун, піклувальник зобов'язаний:
-
виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, психічний стан, фізичний і духовний розвиток, готувати до самостійного життя, забезпечувати її догляд і лікування;
-
створити належні побутові умови та умови для здобуття дитиною повної загальної середньої освіти;
-
вживати заходів до захисту цивільних прав та інтересів підопічного;
-
щороку з моменту призначення подавати службі у справах дітей за місцем свого проживання (перебування) висновок про стан здоров’я опікуна, піклувальника.
Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, не можуть бути влаштовані в сім'ї осіб, які:
-
визнані в установленому порядку недієздатними або обмежено дієздатними;
-
позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;
-
були усиновлювачами, опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним, опіку, піклування чи діяльність прийомної сім'ї або дитячого будинку сімейного типу було припинено з їх вини;
-
були засуджені за злочини проти життя і здоров'я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324 і 442 Кримінального кодексу України, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших злочинів;
-
перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;
-
зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами;
-
страждають на хвороби, перелік яких затверджений МОЗ щодо осіб, які не можуть бути усиновлювачами;
-
є особами з інвалідністю I і II групи, які за висновком медико-соціальної експертної комісії потребують стороннього догляду;
-
проживають на спільній житловій площі з членами сім'ї, які мають розлади здоров'я або поведінку чи спосіб життя, що може негативно вплинути на здоров'я дитини, її фізичний, психічний, моральний стан або інтелектуальний розвиток;
-
не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу);
-
поведінка та інтереси яких суперечать інтересам дитини, яка може бути влаштована в сім'ю на виховання.
Під час визначення форми влаштування в інтересах дитини мають бути враховані обставини, за яких дитина втратила батьківське піклування, її життєвий шлях, родинні зв'язки, наявність братів і сестер, контакти із соціальним оточенням, стан здоров'я, освіта, інші потреби. Рідні брати і сестри не можуть бути роз'єднані під час влаштування.
Дитина, над якою встановлено опіку або піклування, має право:
-
на проживання в сім'ї опікуна або піклувальника,
-
на піклування з його боку;
-
на забезпечення їй умов для всебічного розвитку, освіти,
-
виховання і на повагу до її людської гідності;
-
на збереження права користування житлом, у якому вона проживала до встановлення опіки або піклування.
-
на захист від зловживань з боку опікуна або піклувальника.
Контроль за умовами утримання, виховання, навчання дитини, над якою встановлено опіку або піклування, дотриманням прав дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, здійснює служба у справах дітей.
Для отримання більш повної інформації з питань встановлення опіки та піклування звертайтесь до служби у справах дітей Семенівської селищної ради за адресою: смт. Семенівка, вул. Незалежності, 44, каб. 403, 408.
Служба у справах дітей Семенівської селищної ради