Децентралізації в Україні

Дата: 18.03.2017 18:45

Фото без описуНині процес децентралізації в Україні набирає обертів.

16 березня на  зустріч із директором Полтавського підрозділу Центру розвитку місцевого самоврядування Іриною Балибіною для обговорення актуального питання «Про перспективи розвитку місцевого самоврядування» зібралися сільські та селищний голови, депутати сільських та районної рад, керівники структурних підрозділів райдержадміністрації, представники трудових колективів, громадських організацій. Відкриваючи засідання, голова райдержадміністрації Віктор Федоренко зазначив, що Центр розвитку місцевого мамоврядування займається підтримкою реформи децентралізації в Полтавській області, забезпечує надання консультацій та проведення навчань для різних рівнів місцевого самоврядування. За словами Ірини Балибіної, станом на 1 березня 2017 року в Україні укладено та зареєстровано Мінрегіоном 75 договорів про співробітництво територіальних громад. Більше 380 громад, серед яких і об’єднані, реалізують спільні проекти, які розвивають території, підвищують якість та доступність послуг і сприяють ефективному використанню коштів місцевих бюджетів. Найбільшу кількість угод про співробітництво територіальних громад укладено в п’яти регіонах України, серед яких і Полтавська область – 34. Основними напрямками проектів співробітництва громад є спільне фінансування (утримання) підприємств комунальної форми власності, придбання техніки та обладнання для збору та вивезення твердих побутових відходів (ТПВ), вирішення проблеми якісного транспортного обслуговування, забезпечення високошвидкісним інтернетом жителів сільських громад, ремонт автодоріг місцевого значення, оновлення місцевих пожежних служб, підвищення якості надання медичних послуг  тощо.  За останні кілька років Україна розробила і прийняла законодавчу базу для реалізації амбітної реформи децентралізації, яка закладає нову систему відносин на національному, регіональному та місцевому рівнях. Так, 14 березня прийнято законопроект щодо особливостей добровільного об’єднання територіальних громад, розташованих на територіях суміжних районів. Законопроект встановлює послідовність дій в процесі створення об’єднаних громад, до складу яких увійшли місцеві ради різних районів, або у випадку об’єднання громад навколо міст обласного значення. Очікується, що з його прийняттям Центральна виборча комісія отримає беззаперечні підстави для призначення перших місцевих виборів у більш як 30 об’єднаних громадах, які чекають на це більше року. Крім того, законопроект дозволить закінчити процес об’єднання ще десяткам громад, створених на межі районів, які через позицію ЦВК не поспішали приймати остаточне рішення. 11 березня 2017 року у офіційній газеті Верховної Ради "Голос України" опубліковано Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо статусу старости села, селища)» . Як відомо, закон більш чітко визначає статус старости шляхом визначення просторових меж його діяльності, кола повноважень, підстав та порядку дострокового припинення повноважень, гарантій діяльності тощо. Зокрема, в чинне законодавство вводиться поняття «старостинський округ» - одне або декілька сіл (селищ) на території об’єднаної громади, інтереси жителів яких представляє староста. Цим запроваджується повсюдність інституту старост в межах об’єднаної територіальної громади, що є гарантією захисту прав та інтересів жителів всіх сіл та селищ.
Сьогодні в Україні вже три роки успішно триває реформа з децентралізації. У її результаті в країні вже об'єдналися сотні територіальних громад. Їхні власні бюджети зросли у 3-5-7 разів. Так, протягом 2015-2016 років місцеві бюджети щорічно збільшувалися на 50%. Тільки у 2016 році місцеві бюджети акумулювали додаткових 50 млрд грн. "Поєднання повноважень територіальної основи, яка є самодостатньою, і фінансового ресурсу дає можливість нам побудувати якісні послуги на території" – сказала Ірина Вікторівна. - Реформа з децентралізації влади дасть поштовх для розвитку інших реформ та місцевої економіки, вона буде абсолютно позитивною по відношенню і до інших реформ, які потрібно зробити: охорони здоров'я, освіти, культури, поглиблення інших сфер. Більше того, це серйозний економічний двигун. Ми маємо розуміти: на місцях твориться національний продукт. Коли на місцях є ресурси, буде розвиватися локальна економіка».

Присутні обговорили проблеми, пов’язані з реалізацією Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», у контексті добровільного об’єднання територіальних громад Семенівщини. Свою думку з цього приводу висловила і селищний голова Людмила Милашевич, визначивши основні труднощі та переваги цього процесу.

Матеріал semenivka.adm-pl.gov.ua/

Фото Голос Громади