Легальна праця – гарантія соціальної захищеності працівника

Дата: 25.01.2022 16:58

Легальна праця – гарантія соціальної захищеності працівника

Легалізація заробітної плати залишається відкритою проблемою для держави. Таке явище, як  заробітна плата “ у конвертах” та праця без оформлення трудової книжки переслідують наше суспільство вже  не один рік поспіль.

Як свідчить практика багато роботодавців ( в основному це малий та середній бізнес) не укладають трудові договори з найманими працівниками.

Можна з упевненістю сказати, що не лише роботодавець винен у такому стані справ, а й сам працівник не завжди розуміє на що він погоджується.

Легалізація заробітної плати актуальна з багатьох причин:

- збільшення надходжень до бюджетів усіх рівнів, в тому числі до Пенсійного фонду України;

- соціальні гарантії для найманих працівників, розмір яких залежить від тривалості страхового стажу.

Працівник, який отримує зарплату в “конверті” офіційно вважається непрацюючим. Йому не зараховується страховий стаж, а відповідно:

- він не буде отримувати пенсію, його можуть звільнити в будь-який час без жодних компенсацій;

- у нього немає права на відпустку, права на  оплату лікарняних та допомоги по безробіттю, права на охорону праці, права на соціальне страхування.

Стаття 43 Конституції України гарантує кожному громадянину право заробляти собі на життя працею та отримувати за це винагороду у вигляді  заробітної плати, не нижче від визначеної законом. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання.

Тільки легально працевлаштований працівник має право на належну пенсію та відповідні соціальні гарантії.