Природно-заповідні території Полтавщини
Національний природний парк «Нижньосульський»
Парк розташований на межі Черкаської та Полтавської областей, в нижній частині долини річки Сули. Загальна площа парку 18635,11 га державної власності. Парк створений з метою збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і об’єктів Середнього Придніпров’я. Повний склад флори характеризуємої території ще не встановлений. Попередні дослідження дають підставу стверджувати, що кількість видів судинних рослин тут перевищує 600. Тут добре представлені лучні, водні, галофітні та синантропні види, значними є групи лісових, псамофітних та степових видів.
(Адреса: 37700, вул. Цетральна128, смт. Оржиця, Полтавська обл., тел. (05357) 92-5-17. Поштова адреса: npp-ns@ukr.net).
Хорольський ботанічний сад
Загальна площа становить 18 гектарів. Відкриття Хорольського ботанічного саду відбулось восени 2013 року. Його директором є кандидат біологічних наук Володимир Красовський. До складу території ботанічного саду входить дубовий гай та улоговина, що розташовується навколо каскаду ставків. Територія ботанічного саду належить до Північної області Придніпровської рівнини Лівобережно-Дніпровської лісостепової провінції лісостепової зони.
Ботанічний сад створено на погорбованій місцевості, що являє собою великий яр. По його днищу пролягає водоток водозбору річки Хорол. Згідно з положенням ботанічного саду, основними цілями його створення є виконання завдань освітньої, виховної, навчальної та просвітницької роботи в біологічній та екологічній сферах. Організаційна структура саду включає науковий відділ дендрології та еколого-освітньої діяльності, науковий сектор акліматизації плодових, ягідних, лікарських та нових культур. При створені експозицій використовувався біоценотичний, систематичний, ботаніко-географічний та екологічний принцип створення експозицій. Природоохоронна територія використовується для проведення просвітницької роботи, яка підвищує рівень екологічної освіти. При цьому, увага приділяється налагодженню співпраці з учнями шкіл і студентами навчальних закладів. Проводяться навчальні екскурсії. Створений екологічний маршрут, на якому міститься інформація щодо збереження та відтворення видів рослин.
Полтавська область, м.Хорол, вул.Кременчуцька 1/79 тел. +380536331992
Національний природній парк "Пирятинський"
Національний природний парк «Пирятинський» було створено відповідно до Указу Президента України від 11 грудня 2009 року, метою діяльності якого є збереження, відтворення та раціональне використання природних територій і об’єктів регіону.
У 2016 р. на території природно-заповідного фонду України – національного природного парку, створено Смарагдовий об'єкт «НПП Пирятинський».
Територія Парку, загальною площею 12 тисяч гектарів, розташована в живописних околицях м. Пирятина та сіл Березова Рудка, Сасинівка, Грабарівка, Давидівка, Кейбалівка, Леляки, Усівка, Каплинці, Дейманівка, Гурбинці, Високе, Велика Круча, Олександрівка, Повстин, Кроти частково – на території ДП «Пирятинське лісове господарство» і простягається вздовж долин річок Удай, Перевод, Руда.
Найбільший скарб Пирятинщини – річка Удай. Вона бере початок з невеликого болота в Ічнянському районі Чернігівської області, впадає в р.Сула, загальна її довжина - 327 км. Протяжність русла в межах національного природного парку близько 65 км. Природні комплекси Удаю залишились незайманими, повністю збережена заплава, що робить її привабливою для відпочиваючих.
Серед основних завдань, які покладаються на Парк, є створення сприятливих умов для організації туризму, відпочинку та рекреаційної діяльності в природних умовах з додержанням режиму охорони заповідних територій.
Територія Парку володіє значним природним рекреаційним потенціалом. На теперішній час природний потенціал Пирятинського району та НПП «Пирятинський» сконцентрований в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, який представлений 16 територіями та об’єктами. В межах Пирятинського району знаходиться 48 водойм, на території Парку розміщені двадцять з них.
Працівниками установи постійно обслуговуються 13 рекреаційних об'єктів, на яких улаштовано 32 місця короткострокового відпочинку (бесідки з навісами, побутові бесідки, мангали, місця для вогнища, лави, гойдалки, пісочниці, хатинки для дітей, роздягальні, вежі з огорожами, інформаційні стенди, вбиральні).
На території НПП «Пирятинський» розроблено шість екотуристичних маршрутів, в тому числі водний «Кроти-Бурти» .
До послуг туристів в наявності є: намети, термокарімати, спальні мішки, велосипеди та байдарки.
Детальну інформацію про місця відпочинку, маршрути, туристичне спорядження та послуги можна знайти за посиланням (http://www.npp-p.org.ua/).
РЕКРЕАЦІЙНІ ОБЄ’КТИ НПП «ПИРЯТИНСЬКИЙ»
- Рекреаційний об’єкт «Кріпак»
- Рекреаційний об’єкт «Високе»
- Рекреаційний об’єкт «Колодова»
- Рекреаційний об’єкт «Редькове»
- Рекреаційний об’єкт «Повстин»
- Рекреаційний об’єкт «Кроти»
- Рекреаційний об’єкт «Гурбинці»
- Рекреаційний об’єкт «Леляки»
- Рекреаційний об’єкт «о.Триб»
- Рекреаційний об’єкт «Наталушина левада»
- Рекреаційний об’єкт «Садки»
- Рекреаційний об’єкт «Пляж»
- Рекреаційний об’єкт «Безезоворудське водосховище»
ЕКОТУРИСТИЧНІ МАРШРУТИ НПП «ПИРЯТИНСЬКИЙ»
ЕКОТУРИСТИЧНИЙ МАРШРУТ «БЕРЕГОМ ЖИВОПИСНОГО УДАЮ»
с. Гурбинці - с.Леляки - с.Кейбалівка - о.Триб - с.Кейбалівка
ЕКОТУРИСТИЧНИЙ МАРШРУТ «МАЛЬОВНИЧІ КРАЄВИДИ ПИРЯТИНЩИНИ»
м.Пирятин – с.Шкурати – с. Дейманівка – урочище Куквин – м. Пирятин
ЕКОТУРИСТИЧНИЙ МАРШРУТ «МАНДРІВКА БЕРЕЗОВОРУДСЬКИМ КРАЄМ»
«Березоворудський» парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва-Піраміда-усипальниця родини Закревських-Церква Пресвятої Трійці-Ентомологічний заказник місцевого значення «Гришківка».
ЕКОТУРИСТИЧНИЙ МАРШРУТ «ПРИРОДНІ ТА КУЛЬТУРНІ ПАМ’ЯТКИ ПИРЯТИНЩИНИ»
м.Пирятин - с.Велика Круча - Комплексна пам'ятка природи «Бурти» (околиці с. Повстин) - с.Повстин церква Св. Архистратига Михайла - Музей українського побуту (с.Велика Круча) - м.Пирятин , Пирятинщина, Полтавщина.
ЕКОТУРИСТИЧНИЙ МАРШРУТ «ЗАПЛАВНИЙ УДАЙ»
• Адміністративний будинок НПП «Пирятинський»
• Урочище Зарой
• Ліс поблизу с. Ївженки (правий берег р.Удай)
• Каплинцівський міст
• 300 літній дуб
• Рекреаційний об’єкт «Гола пристань»
ЕКОТУРИТИЧНИЙ ВОДНИЙ МАРШРУТ ПО РІЧЦІ УДАЙ «КРОТИ-БУРТИ»
с.Кроти – с.Гурбинці – с.Леляки – с.Усівка – с.Кейбалівка (о.Триб) – с.Каплинці – с.Харківці ( місце відпочинку «Колодова») – м.Пирятин (місце відпочинку «Кріпак») – с.Дейманівка – с.Велика Круча – с.Повстин – Комплексна пам'ятка природи «Бурти»
НАВЧАЛЬНА ЕКОСТЕЖКА «ОСТРІВ МАСАЛЬСЬКИЙ»
Зупинка 1. Початок екологічної стежки
Зупинка 2. «По колу життя»
Зупинка 3. «Острів Козін»
Зупинка 4. «До природи в гості»