Бджільництво та застосування засобів захисту рослин                                     в сільському господарстві.

Дата: 08.02.2023 11:15

Бджільництво та застосування засобів захисту рослин    в сільському господарстві

Отруєння бджіл спостерігається у весняно – літній період при масових обробках сільськогосподарських посівів, зазвичай під час цвітіння ріпаку та соняшнику.   Це є результатом порушень правил і санітарних вимог як з боку сільгоспвиробників при застосуванні пестицидів, так і з боку пасічників, які розміщують пасіки на площах сільськогосподарських угідь, не повідомивши завчасно про їх  розміщення на відповідних територіях.

Найнебезпечнішими для бджіл являються комбіновані пестициди.

У більшості випадків токсикація бджіл відбувається через:

• несвоєчасну інформацію бджолярів про час, місце та характер хімічного обробітку та препарату який застосовується.
  • порушенням правил застосування пестицидів;
  • проведення обробок вдень під час масового льоту бджіл;
  • обробки в період цвітіння або наявності серед оброблюваних рослин квітучих бур'янів - хороших медоносів.
  • близькості оброблюваних територій до масивів квітучих  рослин, що загрожує небезпекою зносу пестицидів на них;
  • використання небезпечних для бджіл препаратів;
  • авіаційні обробки;
  • проведення обприскування при підвищеній силі вітру більше 5 м/с і більше ( при цьому виникає знос препарату до зони інтенсивного льоту бджіл).                                                                                                                                                В значній мірі загибель бджіл залежить також від кліматичних умов (температура і вологість повітря, сила вітру). З огляду на ці фактори, можна зробити висновок, що охорона бджіл від отруєння пестицидами при захисті рослин від шкідників, хвороб і бур'янів представляє собою комплекс організаційних, агротехнічних і спеціальних заходів.

Провина за отруєння бджіл не може лежати лише на замовникові хімобробок, значну відповідальність також несуть і власники пасік, які нехтують правилами та недотримуються законодавства.

Так відповідно до Закон України «Про бджільництво».

• пасіки підлягають обовязковій реєстрації за місцем проживання фізичної особи, або за місцем знаходженням юридичної особи, яка займається бджільництвом, місцевих державних адміністраціях або сільських ОТГ.
  • Необхідно проводити щорічні обстеження пасік на виявлення інфекційних захворювань та їх профілактику.
  • перевезення (кочівля) бджіл на медозбор і запилення здійснюється на підставі ветеринарно – санітарних правил, згідно з якими фізичні та юридичні особи повинні розміщувати пасіки на земельних ділянках, які належать їм на правах власності або користування;
  • розміщення пасік на земельних ділянках інших власників або користувачів здійснюється за їх згодою.

Якщо відбулося отруєння комах, потрібно скласти Акт про отруєння бджіл. Для цього необхідно створити комісію.

До складу комісії повинні входити:

• представники господарства де сталося отруєння
  • власник пасіки
  • представники  територіальної громади
  • представники Держпродспоживслужби у сфері ветеринаринарії  та захисту рослин.

В Акті повинна міститися інформація:

• кількість бджолиний сімей на пасіці
  • відомості про утримання бджіл
  • санітарний стан бджолиних сімей до отруєння
  • яким препаратом та у які строки проводилися обробки посівів
  • фаза розвитку рослин
  • наявність квітучих медоносних бур’янів у радіусі 5-7 км від місця знаходження пасіки
  • хто і коли повідомив бджоляра про майбутній хімічний обробіток
  • інформація про домовленість та згоду розміщення пасіки  на полях сільгосптоваровиробника

характер загибелі бджіл (одиничність, масовість, ознаки отруєння);

Законодавчу силу при визначені причини загибелі бджіл та матеріального відшкодування за  загибель бджіл має тільки лабораторна діагностика, яка проводиться з відібраних від бджолиних сімей проб із  встановлюють залишки пестицидів. Відбір і пересилку проб патологічного матеріалу для лабораторного дослідження здійснюють відповідно до існуючих вимог та за рахунок замовника тобто власника пасіки. Разом з пробами у лабораторію направляють Акт та супровідний лист, в якому вказують на який пестицид необхідно провести дослідження.

Лише при співпраці, дотриманні всіх правил та прояву  взаємоповаги один до одного можна уникнути загибелі бджіл та отримати пасічниками –якісні продукти бджільництва , а сільськогосподарським підприємствам  добрий  врожаю.

Провідний спеціаліст відділу захисту рослин

фітосанітарної діагностики та прогнозування

Управління фітосанітарної безпеки

Головного управління Держпродспоживслужби