Будівельна амністія 2024 — спрощений порядок введення в експлуатацію

Дата: 23.02.2024 11:30

3 серпня 2018 року набрав чинності Наказ Мінрегіону 03.07.2018 року №158 «Про затвердження Порядку проведення технічного обстеження і прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, будівель і споруд сільськогосподарського призначення, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), збудовані на земельній ділянці відповідного цільового призначення без дозвільного документа на виконання будівельних робіт» (так звана будівельна амністія).

Будівельна амністія — це спрощена процедура прийняття в експлуатацію, зокрема, індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 500 квадратних метрів, а також господарських (присадибних) будівель і споруд загальною площею  до 500  квадратних метрів, які збудовані (без оформлення дозвільних документів) у період з 5 серпня 1992 року до 9 квітня 2015 року, за умови, що вони збудовані на земельній ділянці відповідного цільового призначення.

Оформлення будинку по будівельній амністії не потребує отримання будівельного паспорта та/або дозвільних документів на початок виконання будівельних робіт.

Для оформлення (введення в експлуатацію) індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків та госпбудівель і споруд необхідно подати пакет документів, передбачений Порядком №158, до органів ДАБК (Державна інспекція архітектури та містобудування України (ДІАМ) – центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду): або особисто через ЦНАП, або засобами поштового зв'язку, або в електронному вигляді через портал ДІЯ.
Обов'язковим документом, що має бути поданий (інформацію про який має бути зазначена), є технічний паспорт. Важливо, що техпаспорт має бути зареєстрований в ЄДЕССБ (і мати реєстраційний номер наступного формату: TO01:XXXX-XXXX-XXXX-XXXX).

Прийняття в експлуатацію здійснюється безоплатно органом державного архітектурно-будівельного контролю протягом 10 робочих днів з дня подання відповідної заяви (при подачі через ЦНАП), засвідчених копій документів на землю, технічного паспорта та примірника заповненої декларації про готовність об’єкта до експлуатації (а у випадках, коли площа господарських будівель та споруд перевищує 100 кв.м, замовник має додатково подати звіт про проведення технічного обстеження).

Метою будівельної амністії у 2024 році є надання можливості власникам нерухомості легалізувати самобуд у рамках амністії, тим самим врегулювавши юридичний статус їхніх об'єктів. Це дозволяє узаконити самобуд та уникнути юридичних наслідків незаконного будівництва.

Чинна (з 2018 року) будівельна амністія носить наразі безстроковий характер.