Семенівська селищна рада
Полтавська область, Кременчуцький район

Рясні дощі і волога прохолодна погода: слід очікувати на фітофтору  картоплі та томатів

Дата: 23.06.2022 12:35
Кількість переглядів: 583

 

Фото без опису Для кожного господаря важливо отримати гарний врожай особливо в період військових дій в країні,  щоб забезпечити свою родину картоплею та овочами, але за даної погоди є ризик втратити врожай через фітофтору.

 

Рясні  дощі, а також  коли денна спека змінюється нічною прохолодою, заявляє про себе фітофтороз, або бура гниль (фітофтора). Вона щорічно наносить шкоду  урожаю томатів та картоплі цьогорічні погодні умови добре сприяють розвитку цієї хвороби. Збудник хвороби – найпростіший мікроскопічний гриб з неймовірною здатністю до розмноження. Недарма його називають «інфекційним пожирачем рослин».

Якщо спочатку на нижніх, а потім на інших листках з'явилися чорні плями, які потім починають збільшуватися, а навколо утворюється жовта пляма, значить, помідори заражені фітофторою.Фото без опису

Хвороба фітофтора зазвичай поширюється, як пожежа: був урожай - і нема. Ось чому неможна покладатись на випадок. При сприятливих  умовах хвороба швидко поширюється.

Причини   появи   фітофтори   та заходи профілактики:

1.В першу чергу - це близьке сусідство з картоплею. Обидві  ці рослини належать до сімейства пасльонових. Якщо фітофтора заявила про себе на картоплі то через пару днів вона окупує і томати.  Одна з причин фітофтори – це загущеність посадок, а звідси – погане провітрювання рослин.

2. Ще одна причина – різкі перепади нічних і денних температур.

Небезпечне захворювання в дощову і прохолодну погоду, що спостерігається в даний час. У посушливі роки хвороба прогресує набагато повільніше.

3.Сприяє розвитку фітофтори і підвищена вологість, тому поливати томати можна тільки під корінь.

4.Не розводити гнилі, сирості.

5.Може спровокувати спалах фітофтори і надлишок азоту.

6.Щоб обмежити шкідливість фітофторозу, треба своєчасно проводити захисні заходи.   І не тоді, коли хвороба вже підступила.

7.Помічено, що високорослі томати хворіють фітофторозом значно менше, ніж низькорослі. А все тому, що з агротехніки у них покладено видаляти нижні листки. Не так схильні до хвороби кущі, висаджені в парниках, теплицях (де немає різких добових коливань температури).

8.Спори фітофторозу та й інших фітопатогенних грибів можуть «зберігатися» в грунті і на рослинних рештках десятиліттями, чекаючи сприятливих умов. Тому восени після збирання врожаю томатне та картопляне бадилля збирають і спалюють (в компостній ямі їм не місце), а грядку глибоко перекопують. По можливості дотримуватись сівозміни: не варто з року в рік вирощувати помідори на одній і тій  ділянці.

9.Найнадійніший спосіб уникнути фітофтори – посадити нові ультра скоростиглі сорти та гібриди. Є також сорти томатів та картоплі відносно стійкі до фітофторозу .

Сорти картоплі стійкі до фітофтори – Зоря, Удача, Іскра, Блакить, Лабелла, Коннект, Астерікс.

Сорти томатів стійких до фітофтори – Альфа, Гном, Дубок, Аврора, Богема, Ефемер, Морозко, Анюта, Кардинал, Чорний принц, Чорна груша.

Навіть якщо на томатах та картоплі немає ознак фітофтори, потрібно робити профілактичне обприскування.

Для  обприскування проти фітофторозу можна застосовувати такі фунгіциди Ацидан, Магнікур Нео, Магнікур Фіно, Цілитель, Захист, Квадріс, Ридоміл Голд, Ордан, Фитал, Чемпіон, та інші також привнесенні потрібно почергово міняти діючі речовини, щоб збудник хвороби не зміг адаптуватись до препарату.

Важливо знати, що для отримання кращого результату рекомендоване обприскування томатів та картоплі профілактично. Робити це необхідно ще до початку появи хвороби, оскільки попередити її простіше, ніж боротися, коли вже симптоми з»явились.

Хімобробітки   найкраще проводити  в вечірній час  і в безвітряну погоду.

Також при роботі з пестицидами необхідно дотримуватись правил техніки безпеки.

Хочеться також наголосити, що купуйте засоби захисту рослин тільки в спеціалізованих магазинах та вимагайте у продавця сертифікат якості, щоб уникнути неприємностей купивши  фальсифікат.

 

 

                                                              

Провідний спеціаліст відділу фітосанітарної     

 безпеки Кременчуцького районного управління

Головного управління Держпродспоживслужби 

в Полтавській області                                                        Лариса Артикульна.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора