ДУ "Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України" застерігає: обережно, ботулізм!
Профілактика гострих кишкових інфекційних захворювань
Гострі кишкові інфекції – це одні з найбільш поширених інфекційних захворювань, що можуть призвести до серйозних ускладнень, особливо в дітей. Зазвичай, їх викликають бактерії чи віруси, що потрапляють в організм людини із зараженою їжею чи водою (ботулізм, сальмонельоз, ротавірусний ентерит, вірусний гепатит А.)
Кишкові інфекції передаються через уживання зараженої їжі та води, під час купання у забруднених водоймах, через брудні руки і предмети побуту.
Найчастіше збудники кишкових інфекцій знаходяться у сирій їжі тваринного походження (м’ясо, яйця, не пастеризоване молоко, морепродукти), немитих фруктах і овочах.
Найпоширеніші симптоми гострих кишкових інфекцій — слабкість, підвищення температури, біль у животі, блювота і діарея.
За 6 місяців 2022 року було розслідувано 34 спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань, внаслідок яких постраждало 302 особи, з них 138 дітей (46%), у тому числі після введення воєнного стану зареєстровано 27 спалахів, внаслідок яких постраждало 249 осіб, з них 103 дитини (42 %).
Спалахи зареєстровано на території ряду областей в т.ч. Полтавська – 2/1
За місцем виникнення - 5 спалахів зареєстровано у дитячих закладах; 6 спалахів – у побуті; 6 спалахів, пов’язані із закладами громадського харчування; по 1 – з їдальнею промислового підприємства та установи виконання покарань; у місцях тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб – 15 спалахів.
Передача збудників інфекції відбувалася: харчовим шляхом – 19 випадків, контактно – побутовим шляхом – 9, забруднена вода стала фактором передачі при 1 спалаху.
Крім того за 6 місяців 2022 року зареєстровано 43 випадів ботулізму з 46 постраждалими, 2 хворих померло. Летальні випадки зареєстровані у Львівській та Чернігівській областях, пов’язані із вживанням паштету м’ясного домашнього виготовлення та риби, придбаної в місці стихійної торгівлі. Серед всіх випадків ботулізму після початку введення воєнного стану зареєстровано 39 випадків, з 41 постраждалим.
За оперативними результатами розслідування випадків ботулізму у 2022 році встановлено, що 18 випадків з 21 постраждалим пов’язано з вживанням консервації домашнього приготування (м’ясні, овочеві та рибні консерви), 18 випадків пов’язано із в’яленою, жареною рибою домашнього виготовлення та продукцією придбаною в місцях стихійної торгівлі.
Ботулізм (від лат. botulus – ковбаса) – це гостре токсико-інфекційне захворювання, спричинене переважно дією токсину Clostridium botulinum. Збудник ботулізму широко розповсюджений у природі у вигляді спорової та вегетативної форм. Місцем його постійного перебування є ґрунт, звідти він потрапляє у воду, на фрукти, овочі, ягоди, а далі в кишківник людини. Практично всі харчові продукти, забруднені ґрунтом або вмістом кишківника тварин, птахів і риб можуть мати спори або вегетативні форми збудника ботулізму. Але захворювання, як правило, розвивається при вживанні людиною тільки тих харчових продуктів, в яких при анаеробних умовах (відсутність кисню) утворився екзотоксин. Частіше всього це копчене, в’ялене м’ясо і риба, а також м’ясні, рибні, овочеві консерви домашнього виготовлення. Вживаючи продукти, неможливо визначити наявність в них ботулотоксину, оскільки він не змінює їх зовнішнього вигляду та смакових якостей.
Інкубаційний період при ботулізмі може тривати від кількох годин до 10—11 днів. У деяких хворих спостерігаються шлунково-кишкові розлади: нудота, блювання, біль у животі, закрепи, рідше проноси. Але частіше відразу ж виникають явища з боку нервової системи – з’являється загальна слабкість, запаморочення, головний біль, хворі скаржаться на поганий зір, сітку перед очима, виникає розлад ковтання – в роті пересихає, змінюється мова, порушується ковтання.
В зв’язку з важким перебігом та високою летальністю, лікування проводиться тільки в умовах стаціонару. Єдиним методом лікування даного захворювання є введення специфічної протиботулінічної сироватки. Прогноз для життя залежить від термінів звернення до лікаря та введення специфічної сироватки.
Пам’ятайте:
— консерви, де є здуті кришки (бомбаж), в їжу не придатні — це дуже небезпечно;
— необхідно категорично виключити придбання на ринку і в місцях несанкціонованої торгівлі продуктів харчування, а також споживання в їжу домашніх консервів, грибів, солоної, копченої і в’яленої риби, приготованої приватними особами в домашніх умовах;
— зберігання риби без видалення кишечника при високій температурі навколишнього повітря (саме так зазвичай роблять приватні особи) також сприяє проростанню спор і утворенню токсину, який не руйнує навіть міцний посол риби.
Важливо знати і те, що кип’ятіння, прожарювання, проварювання харчових продуктів і будь-яких консервів перед їжею — основна міра профілактики не тільки ботулізму, але і інших кишкових захворювань і харчових отруєнь!
З метою профілактики гострих кишкових інфекційних захворювань та харчових отруєнь керівникам всіх форм власності закладів громадського харчування, об’єктів торгівельне - продовольчої мережі, об’єктів харчової промисловості необхідно дотримуватись вимог санітарних правил, правил торгівлі, законодавства про захист прав споживачів, додержання виробниками продукції стандартів, технічних умов.
5 кроків до безпечнішої їжі:
1. Підтримуйте чистоту:
- мийте руки перед тим, як брати продукти чи готувати їжу;
- мийте руки після відвідування туалету;
- вимийте і продезінфікуйте всі поверхні та кухонне приладдя, які використовуєте для приготування їжі;
- захищайте кухню і продукти від комах, гризунів та інших тварин.
2. Відокремлюйте сиру їжу від готової:
- відокремлюйте сире м’ясо і морепродукти від інших харчових продуктів;
- для обробки сирих продуктів користуйтеся окремим кухонним приладдям, зокрема ножами і обробними дошками;
- зберігайте продукти у закритому посуді, щоб уникнути контакту між сирими і готовими продуктами.
3. Ретельно готуйте їжу:
- ретельно просмажуйте чи проварюйте продукти, особливо м’ясо, яйця і морепродукти;
- доводьте страви до кипіння, щоб вони готувалися щонайменше за 70 °С;
- сік м’яса чи птиці під час приготування має бути прозорим, а не рожевим;
- ретельно підігрівайте приготовану їжу.
4. Зберігайте їжу при безпечній температурі:
- не залишайте приготовану їжу за кімнатної температури більш ніж на 2 години;
- зберігайте приготовані страви гарячими (60 °С) аж до подавання до столу;
- не зберігайте їжу надто довго, навіть у холодильнику;
5. Використовуйте безпечну воду і свіжі продукти:
- використовуйте чисту або очищену воду;
- обирайте свіжі та незіпсовані продукти;
- ретельно мийте овочі й фрукти, особливо якщо вживатимете їх сирими;
- не вживайте продукти, у яких закінчився термін придатності.
Віруси чи бактерії можуть потрапити в харчові продукти на будь-якій стадії шляху від виробництва до столу, тому кожен учасник процесу, від виробника до споживача, відіграє роль у запобіганні зараженню їжі.
Інформація для споживача
Є швидкопсувні та більш небезпечні з точки зору мікробіології продукти, для яких має бути зазначена дата «Вжити до ...», тобто на наступний за цією датою день продукт може ставати небезпечним (сирі м’ясо, риба, яйця). А є безліч продуктів, які за умови дотримання встановлених умов зберігання залишаються безпечними протягом певного часу після закінчення мінімального терміну придатності (цукор, кава, ковбаса і твердий сир), якщо дотримані умови зберігання.
Разом з тим, через російську військову агресію, масові руйнування інфраструктури, припинення проведення планових заходів державного нагляду (контролю) операторів ринку, збільшується ризик ускладнення санітарно-епідемічної ситуації щодо гострих кишкових інфекційних захворювань та харчових отруєнь.