Cуд підтвердив правомірність застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 880,4 тис. гривень
У Головному управлінні ДПС у Полтавській області повідомляють, що суд апеляційної інстанції підтримав позицію контролюючого органу щодо правомірності прийнятих податкових повідомлень-рішень, якими до позивача (ТОВ «Кашкан Логістик») застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 880,4 тис. грн за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, передбачених пунктом 201.10 статті 201Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів звернула увагу на те, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 ПКУ. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.
Крім того, податкове правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, тому у випадку коли податкова накладна/розрахунок коригування складена в період дії мораторію, а зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних після скасування дії мораторію (тобто після 26.05.2022), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період у якому підстави для звільнення від відповідальності перестали існувати.
Більше того, позовна заява та додані до неї матеріали не містили, належних доказів існування обставин, які підтверджували б неможливість виконання платником податкового обов`язку із своєчасної реєстрації податкових накладних у спірний період.
Також серед випадків звільнення від податкової відповідальності за статтею 120-1 ПКУ відсутні випадки нестачі реєстраційного ліміту платника податку, відсутність у нього коштів для поповнення електронного рахунка або зупинка реєстрації податкової накладної (так зване «блокування» накладних) постачальника у ланцюгу.
Отже, зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Закону України від 12.01.2023 № 2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08.02.2023 року).
Відтак, Другим апеляційним адміністративним судом від 10 вересня 2024 року у справі № 440/16096/23 апеляційну скаргу позивача залишено без задоволення, а рішення Полтавського окружного адміністративного суду залишено без змін.
Головне управління ДПС у Полтавській області