Семенівська селищна рада
Полтавська область, Кременчуцький район

Пам’ятка проведення заходів по попередженню випадків отруєння бджіл під час проведення обробітків сільськогосподарських культур та угідь                пестицидами та агрохімікатами на території Семенівської та Оболонської ТГ

Дата: 08.02.2023 11:19
Кількість переглядів: 120

 

 

Фото без описуПам’ятка

проведення заходів по попередженню випадків отруєння бджіл під час проведення обробітків сільськогосподарських культур та угідь               

пестицидами та агрохімікатами на території Семенівської та Оболонської ТГ

 

  1. Пасічники повинні отримати ветеринарно-санітарний паспорт на пасіку у Семенівській дільниці  ветеринарної медицини Кременчуцької дільничної лікарні ветеринарної медицини Полтавської обласної держаної лікарні ветеринарної медицини, для чого необхідно здати зразки бджіл на аналізи для виключення наявності захворювань бджіл.
  2. Поставити пасіку на облік в Обєднаній Територіальній Громаді за місцем постійного розташування пасіки (Додаток 1), а у випадку кочівлі – у сільську раду, на територію якої прибули на кочівлю (Додаток 2) (Наказ Міністерства аграрної політики України від 20 вересня 2000р. № 184/82 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 жовтня 2000р за № 737/4958, п. 7).
  3. При зміні назви чи адреси пасіки, її власник повинен проінформувати про це ОТГ, сільськогосподарські підприємства і фермерські господарства за місцем постійного розташування пасіки протягом 10 днів.
  4. Пасічники повинні отримати ветеринарне свідоцтво за формою №1 на перевезення бджолосімей на медозбір та запилення сільськогосподарських культур за межі області.
  5. Розміщувати пасіки на земельних ділянках, які належать їм на правах власності або користування, відповідно ст. 15 Закону України «Про бджільництво».
  6. Пасічники повинні повідомити Заявою сільськогосподарські підприємства і фермерські господарства на територію яких поставлені пасіки, про місце постійного розташування пасіки, біля якого поля знаходяться бджолосім’ї (Додаток 3).
  7. При отриманні повідомлення про проведення обробітку сільськогосподарських культур пестицидами та агрохімікатами пасічник повинен вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженням при застосуванні пестицидів. У випадку авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів вивезти пасіку до іншого місця медозбору на відстань понад 5 км від місць проведення авіаційних обробок на період до 5 діб, а при проведенні наземних обробіток на відстань 3–5 км від місць проведення наземного обприскування.
  8. Керівники сільгосппідприємства і фермерського господарства повинні отримати в  ОТГ, інформацію на якій території знаходяться стаціонарні та кочові пасіки,.
  9. За три дні до проведення обробітку керівник сповіщає пасічників (населення) даної місцевості (  преса, подвірні обходи,  ОТГ) про місце, терміни і час проведення обробітку, встановлює спеціальні попереджувальні знаки безпеки з указаною датою обробітку с/г угідь. Для невеликих пасік, які не вивозять бджіл, попередити, на який час необхідно прикривати лотки при використанні конкретних пестицидів, згідно «Інструкції по попередженню отруєння бджіл пестицидами та агрохімікатами». Строки ізоляції бджолиних сімей залежать від ступеня токсичності і періоду збереження активності пестицидів на рослинах.
  10. Використовувати засоби захисту рослин, що пройшли державну реєстрацію і включені в «Перелік пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».
  11. Застосовувати наземний обробіток ніж авіацію, при цьому враховувати швидкість вітру, не більше ніж 3-4 м/с.
  12. Обробітки пестицидами і агрохімікатами проводити у період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечірні години.
  13. Сільськогосподарським підприємствам, фермерам  не допускати обробітки квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл, або проводити їх в нельотний час бджіл ( після 21 год., або в нічний час).
  14. На площах біля яких розташовані пасіки (у радіусі 7 км.) використовувати малотоксичні пестициди.

В разі не дотримання Законів України « Про бджільництво», «Про пестициди та агрохімікати», «Про захист рослин»  керівники сільськогосподарських підприємств, фермери та пасічники несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність.

 

      Окрім того у випадку отруєння бджіл  необхідно провести такі дії:

  1. Скорочують гнізда сімей відповідно до їхньої сили, які втратили багато льотних бджіл, виймають в першу чергу медові й пергові рамки, особливо зі свіжим принесеним нектаром і пилком, а також рамки з відкритим розплодом, не обсиджені бджолами.
  2. Забезпечують  сім’ї  бджіл водою, наливаючи її в стільники, годівниці, пергою, підгодовують цукровим сиропом, по мірі виходу молодих бджіл ці сім’ї підсилюють.
  3. Звернутися до голови ОТГ з офіційною заявою про створення комісії для засвідчення факту загибелі бджіл та здійснення відбору проб в склад якої входять:

-   представник сільгосппідприємства, що проводило обробіток;

- представники Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області в районі (районного управління – спеціалісти ветеринарної медицини та відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства, Управління фітосанітарної безпеки – спеціаліст відділу  засобів захисту рослин фітосанітарної діагностики та прогнозування);

-   працівник  ОТГ.

-   господар пасіки;

-   свідки для засвідчення факту отруєння бджіл.

  1. Протягом 24 годин зібрати зразки загиблих  бджіл, шматочки свіжого пилку та меду і направити на проведення аналізу.
  2. Відбирають зразки загиблих  бджіл, шматочок щільника (15х15) з свіжо принесеним нектаром та квітковим пилком. В кожний відібраний зразок вкладають листок з надписом часу та дати відбору, а також засвідчені підписами членів комісії. Також відбираються зразки рослини, яку обробляли, зразки відбирають по діагоналі через поле і не менше 10 пакетів, також вкладаючи надпис з часом та датою відбору та засвідчені підписами членів комісії.
  3. Складають акти проведеної роботи, які отримують всі члени комісії (окрім свідків).
  4. Зразки відібраних проб загиблих  бджіл, меду, перги разом з складеним актом направляють в лабораторію ветеринарної медицини                  (м. Київ вул.Донецька 30) для проведення досліджень. Ці аналізи платні й проводяться за рахунок замовника.
  5. Зразки проб відібраних  рослин з поля, де проводився обробіток разом з актом направляють в Державну Установу «Полтавську обласну фітосанітарну лабораторію» відділ аналітики пестицидів і агрохімікатів, за адресою м. Полтава, вул. Івана Мазепи, 57.

      9. Зібрані  всі документи направляють до суду.

Порядок розроблено відповідно Державних санітарних, Державних ветеринарних правил, Закону України  «Про пестициди і агрохімікати», Закону України «Про захист рослин»  та Закону України «Про бджільництво».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток №1

 

                                       Голові  __________________ територіальної громади

                                       _______________________________________________

                                       Пасічника ______________________________________

                                       що проживає за адресою

                                       _______________________________________________

                                       _______________________________________________

                                       Тел._____________________________________

 

Заява

 

Прошу Вас зареєструвати пасіку у кількості ______ бджолосімей. Пасіка розташована  за адресою __________________________________________

______________________________________________________________

 

 

«___»________________ 2023 р.                    Підпис                

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток №2

 

                                       Голові  __________________ територіальної громади

                                       _______________________________________________

                                       Пасічника ______________________________________

                                       що проживає за адресою

                                       _______________________________________________

                                       _______________________________________________

                                       Тел._____________________________________

 

Заява

 

Прошу Вас зареєструвати кочову пасіку у кількості ______ бджолосімей. Пасіка розташована______________________________________________

______________________________________________________________

На території ___________________ пасіка буде знаходитися орієнтовно до _______________________________________________________________

Пасіка має ветеринарний паспорт , перевірена в ветеринарній лабораторії та не має інфекційних захворювань.

 

«___»____________2023 р.                                     

 

_______________/________________/

 

 

 

 

 

Додаток № 3

                                                        Керівнику сільсьгосппідприємства

                                                       _______________________________________

                                                       _______________________________________

                    пасічника_______________________________

                                                       що проживає за адресою

                                                       _______________________________________

                                                       _______________________________________

                                                       Тел.___________________________________

 

 

 

Повідомляю Вас, що моя пасіка розташована за адресою _____________ __________________________________________________________________ біля поля __________________________________на запиленні с/г культур.

Пасіка має ветеринарний паспорт, перевірена в ветеринарній лабораторії та не має інфекційних захворювань.

 

«___»____________2023 р.                                     

 

                                                                     _______________/________________/

 

 

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора