Всесвітній день боротьби проти раку
4 лютого - Всесвітній день боротьби проти раку
Тема Всесвітнього дня боротьби проти раку 2021 — «Я є і буду». Це багаторічна кампанія, яка розпочалася у 2019 році. Цьогорічним гаслом є «Разом всі наші дії мають значення». Мета цього дня — це своєрідний заклик до дій, що вживаються зараз аби мати позитивний вплив у майбутньому.
У всьому світі найбільша кількість чоловіків помирає від раку легень, шлунку, печінки, ободової і прямої кишки та стравоходу, найбільша кількість жінок помирає від раку грудей, легень, шлунку, прямої та ободової кишки і шийки матки. Вживання тютюну є окремою вагомою причиною раку, якій можна запобігти — понад 20% смертей від раку пов’язані з курінням. Одна п’ята частина всіх ракових захворювань у світі розвивається в результаті хронічної інфекції. Так, наприклад, вірус папіломи людини викликає рак шийки матки, а вірус гепатиту B — рак печінки.
Значною проблемою, викликаною COVID-19, стала затримка діагностики та лікування всіх нозологічних форм злоякісних новоутворень, що було особливо характерним для перших місяців пандемії.
Зміни в поведінці населення під час тривалих локдаунів також можуть мати довгострокові наслідки для здоров’я. Зокрема, відсутність фізичної активності, збільшення ваги і вживання алкоголю є відомими факторами ризику онкологічних захворювань. У цьому аспекті особливо важливим стає питання щодо проведення профілактичних заходів для попередження росту захворюваності на рак.
Таким чином, ключовим питанням на найближчий час стає пошук оптимальних підходів до організації діагностики, терапії і реабілітації онкологічних хворих та проведення профілактичних заходів з урахуванням епідеміологічної ситуації.
Довідково:
За 2020 рік взято на облік 6 596 вперше виявлених онкологічних хворих. Із них: І-ІІ ст. — 45,4% (2 996 випадків); ІІІ ст. — 19,1% (1 261 випадок); ІV ст. — 17,8% (1 171 випадок). За 2019 рік на облік було взято 8 240 нових онкохворих. Тобто у 2020 році цей показник є меншим на 20%. Очевидно, що це є наслідком пандемії COVID-19 та карантинних обмежень, коли люди не приходили на скринінги. Рейтинг злоякісних новоутворень: рак грудної залози — 695; рак легень, трахеї, бронхів — 488; рак ободової кишки — 435.
Своєчасне обстеження та раннє виявлення — це шанс на життя!