Чи можуть військовослужбовці звільнитися з військової служби під час воєнного стану?

Дата: 01.09.2023 08:10

Трапляються випадки, що військовослужбовці не можуть далі продовжувати службу і на це в них є вагомі причини та законні підстави. Виникає питання чи можуть їх звільнити з військової служби та яким чином це відбувається?

Перелік підстав для звільнення з військової служби  військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації в період дії воєнного стану, визначений статтею 26 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”:

• за віком - у разі досягнення військовослужбовцем граничного віку перебування на службі;
  • за станом здоров’я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку або про непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;
  • з підстав позбавлення, обмеження волі або позбавлення військового звання. Якщо військовослужбовця засуджено і обвинувальний вирок суду набрав законної сили.
  • За сімейними обставинами:
  • Через необхідність виховання дитини з інвалідністю віком до 18 років або дитини, що має тяжкі захворювання, але якій не встановлено інвалідність;
  • у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), що підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;
  • у зв’язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи;
  • у зв’язку з необхідністю здійснення опіки над особою з інвалідністю, визнаною судом недієздатною;
  • у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю I групи;
  • у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
  • для військовослужбовців-жінок - у зв’язку з вагітністю або перебуванням у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
  • один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років;
  • військовослужбовці, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;
  • перебування на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років;
  • також, військовослужбовців можуть звільнити, якщо їхні близькі родичі загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.

Для того, щоб підтвердити право закінчення військової служби, в першу чергу необхідно зібрати документи які підтверджують підстави для звільнення.

Сімейні та родинні зв’язки мають бути підтверджені документально (свідоцтвами про народження, укладення шлюбу, тощо), перебування у незареєстрованому шлюбі не враховується.

Про звільнення з військової служби військовослужбовця складається рапорт із зазначенням підстав для звільнення, який подається безпосередньо командиру військової частини. Разом з рапортом військовослужбовець повинен надати всі документи, які підтверджують обставини для звільнення з військової служби.

Сектор “Семенівське бюро правової допомоги” Кременчуцького місцевого центру з надання безплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: смт. Семенівка, вул. Незалежності, 34; тел.: (05341) 91-2-43.

Прийом громадян щоденно з 09.00-18.00 без перерви. Субота, неділя — вихідний.

• За сімейними обставинами:

Прийом громадян щоденно з 09.00-18.00 без перерви. Субота, неділя — вихідний.