Праця неповнолітніх: основні гарантії

Дата: 05.12.2023 13:21

Неповнолітніми вважаються особи віком від 14 до 18 років.

При прийнятті на роботу неповнолітньої особи до особової справи працівника слід долучити:

1) копію свідоцтва про народження (замість паспорта), якщо особі від 14 до 16 років;

2) згоду одного з батьків або особи, що його замінює – якщо особі від 14 до 16 років;

3) документ, який підтверджує, що особа буде виконувати роботу у вільний від навчання час – якщо особі від 14 до 15 років;

4) неповнолітніх працівників повинні приймати на роботу лише після попереднього медичного огляду;

5) трудовий договір обов’язково укладається в письмовій формі;

6) обов’язковий облік неповнолітніх працівників, в якому зазначається дата їх народження.

Робочий час і час відпочинку

Для неповнолітніх працівників встановлено скорочену тривалість робочого часу:

– особам від 16 до 18 років – до 36 годин на тиждень (включно);

– особам від 15 до 16 років – до 24 годин на тиждень (включно);

– учні віком від 14 до 15 років, які працюють під час канікул можуть працювати не більше 24 години на тиждень.

Заробітна плата працівникам молодше вісімнадцяти років при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи.

Відпустки

Тривалість щорічної основної відпустки становить 31 календарний день. Щорічна основна відпустка повної тривалості надається неповнолітньому працівникові за його бажанням у зручний для нього час. Неповнолітньому працівникові може надаватися щорічна відпустка повної тривалості в перший рік його роботи на підприємстві, навіть якщо він ще не відпрацював шість безперервних місяців на цьому підприємстві. Для цього неповнолітньому працівникові потрібно лише подати заяву.

Заборонено:

– залучати неповнолітніх працівників до нічних, надурочних робіт та робіт у вихідні дні ;

– застосовувати працю неповнолітніх осіб на важких роботах та на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах;

– залучати неповнолітніх осіб до підіймання та переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.

Головний державний інспектор Північно-Східного

міжрегіонального управління Держпраці  Владислав КОВТУН