Семенівська селищна рада
Полтавська область, Кременчуцький район

24 травня день слов'янських мов

Дата: 22.05.2020 11:30
Кількість переглядів: 336

24 травня день слов'янських мовФото без опису

1. 24 травня 2020 року – День слов’янської писемності і культури.
2. День слов'янської писемності і культури встановлений в Україні «…на підтримку ініціативи органів державної влади, Національної академії наук України, громадських і релігійних організацій та враховуючи історичне та просвітницьке значення спадщини слов'янських первоучителів у здобутку національної культури…» згідно з Указом Президента України «Про День слов'янської писемності і культури» від 17 вересня 2004 р. № 1096/2004. Відзначається щорічно 24 травня в день вшанування пам'яті святих рівноапостольних Кирила і Мефодія.
3. Відомо, що брати були православними ченцями і слов'янську абетку створили в грецькому монастирі. З життєписів святих Кирила і Мефодія ми знаємо, що Кирило і Мефодій - греки, брати, народилися в родині візантійського воєначальника в македонському місті Солунь. Крім Кирила і Мефодія в сім'ї було ще п'ять братів. Мефодій був найстаршим із семи братів, а Костянтин наймолодшим. Мефодій імовірно народився близько 815 року. Його світське ім'я, на жаль, невідомо. За припущенням багатьох дослідників мати братів була слов'янською, і саме з цієї причини брати володіли з дитинства слов'янською мовою так само добре, як грецькою. Швидше за все це був один з діалектів древнеболгарскої мови. Кирило народився близько 827 року. І до постриження у чернецтво носив світське ім'я Константин. Кирилом ж він став майже перед самою смертю.
4. Слов’янська писемність була створена в IX столітті, близько 862 року. Новий алфавіт отримав назву «кирилиця» на ім’я візантійця Костянтина, який, прийнявши чернецтво, став Кирилом. А допомагав йому в богоугодній справі освіти слов’янських народів старший брат Мефодій. Кирило створив слов’янську абетку на основі грецької, суттєво змінивши її, щоб передати слов’янську звукову систему. Були створені дві абетки — глаголиця і кирилиця. «Кирилиця» «Глаголиця»
5. Одночасно зі створенням абетки було розпочато роботу над перекладом з грецької на слов'янську Євангелія та Псалтиря. Кирило та Мефодій переклали зі старогрецької мови багато книг, що започаткувало слов'янську літературну мову і книжкову справу. У середньовічній Європі слов'янська мова стала третьою мовою після грецької та латинської, за допомогою якої поширювалося слово Боже. «Євангелія» «Псалтирь»
6. Святкування пам'яті святих братів ще в старі часи мало місце у всіх слов'янських народів, але потім, під впливом різних історичних і політичних обставин, було забуте. На початку XІX століття, разом із відродженням слов'янських народностей, відновилася й пам'ять про слов'янських первоучителів. У 1863 році на Русі була прийнята постанова святкувати пам'ять святих Кирила й Мефодія 11 травня (24 травня за новим стилем).
7. Двадцятирічна просвітницька діяльність Кирила та Мефодія і їх учнів мала всеслов’янське значення: вони підняли освіту і спільну культуру слов’янських народів на високий щабель, заклавши тим самим основи церковнослов’янської писемності, фундамент усіх слов`янських літератур. На сьогоднішній день у світі існує приблизно 60 народів, писемність яких ґрунтувалася на кирилиці. І величезне спасибі двом великим братам за те, що вони залишили нам спадщину, яка, як і раніше об'єднує слов'янський світ.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора