Діти мають право на радісне життя і виховання у любові та повазі
Ми живемо у світі, де технології і людство розвиваються шаленими темпами, змінюються цінності, світогляди. Головними у житті для батьків у всі часи, були, є і будуть завжди діти. Але нажаль, дуже часто трапляються випадки жорстокого поводження з дітьми і це є проблемою, як держави, так і кожної свідомої людини, коли діти не відвідують школу, недоїдають, потерпають від побиття та насильства. Усі ці проблеми пов’язані з соціально-економічними наслідками, психологічними чинниками, алкогольною залежністю батьків, пропагандою насильства в Інтернеті.
Відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», домашнє насильство – діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь, яке поділяється на: економічне, психологічне, сексуальне та фізичне.
Економічне насильство — форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру.
Психологічне насильство — форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю особи.
Сексуальне насильство — форма домашнього насильства, що включає будь-які діяння сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди або стосовно дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини, примушування до акту сексуального характеру з третьою особою, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості особи, у тому числі вчинені стосовно дитини або в її присутності.
Фізичне насильство — форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
Зараз законодавством передбачена кримінальна відповідальність за вчинення домашнього насильства, яка, в залежності від виду насильства, різна: від громадських робіт до позбавлення волі.
Відповідно до нових норм законодавства діти вважаються жертвою насильства й у тому випадку, якщо вони є лише свідками домашнього насильства. Проблеми домашнього насильства часто ускладнюються тим, що діти бояться розповідати про знущання, поверхово знають про свої права, часто про свої права та права дітей не знають і батьки. Часто конфіденційна інформація про проблеми сім’ї та дитини обговорюється у класному колективі серед батьків і це травмує психіку дитини, погіршує моральний стан, має вплив на дитячі долі.
Тож хочеться звернути нашу увагу дорослих, сформованих особистостей, на проблеми жорстокого поводження з дітьми, чиїми вони б не були. Діти мають право на радісне життя і виховання у любові та повазі.
Служба у справах дітей Семенівської селищної ради