Протруєння насіння ярих культур
Протруєння насіння ярих культур
Урожай починається з якісного та здорового насіння, якому забезпечили гарні умови для проростання та захист від хвороб на ранніх етапах росту і розвитку. Це знає кожний агроном , проте ще й досі дехто недооцінює важливість цього простого та економічно-обгрунтованого заходу, як протруєння насіння.
Посів здоровим насінням є важлива умова одержання високого врожаю. Заражене зерно є основним джерелом інфекції. Саме тому потрібно зробити все можливе, щоб ця інфекція не стала причиною загибелі майбутнього врожаю. Оздоровлення насіння досягається шляхом протруєння його хімічними засобами (пестицидами), ефективними проти інфекцій та хвороб.
Збудники патогенних грибів можуть зберігатися як на поверхні, так і всередині насінини, а також в ґрунті, на рослинних рештках, падалиці та дикорослих злакових культурах. Всі вони можуть стати джерелом ураження хворобами на ранніх стадіях розвитку. У зв'язку з цим необхідно особливо ретельно підійти до вибору протруйника насіння, здатного забезпечити надійний захист посівів ярих культур. Грибкові хвороби зернових культур, що передаються насінням та переносяться ґрунтом і рослинними рештками, ефективно контролюються шляхом посіву якісного насіння, обробленого пестицидами.
Оскільки збудники деяких хвороб локалізуються всередині насінини, краще застосовувати системні фунгіциди. Обробка насіння допомагає зменшити втрати та покращити якість насіння, спричинені грибними хворобами , що передаються з насінням та зберігаються в ґрунті.
Протруюванням досягається знезараження насіння від збудників зовнішньої інфекції (твердої, стеблової та карликової сажок, ріжків, пліснявіння) та внутрішньої (летючої сажки, фузаріозів), захист проростаючого насіння та проростків від ураження в ґрунті збудниками стеблової та карликової сажок, кореневих гнилей, підвищення польової схожості. Крім того, протруйники з широким спектром дії забезпечують захист сходів від таких небезпечних хвороб як борошниста роса, іржа, септоріоз, плямистості та інші.
Сучасні препарати досить ефективні проти комплексу хвороб. Передусім йдеться про ті, які насамперед використовують на насіннєвих посівах та на посівах при вирощуванні за інтенсивною технологією. Вибір протруйника залежить від призначення посіву, характеру і ступеня ураження насіннєвого матеріалу, а також від матеріально-технічного стану конкретного господарства.
На сьогодні в Україні для захисту зернових культур зареєстрований широкий спектр протруйників, які здатні контролювати комплекс хвороб, збудники яких передаються насінням, через ґрунт та рослинні рештки. Всі вони належать до системної або контактно-системної дії, містять одну чи декілька діючих речовин. Контактні фунгіциди знищують фітопатогени, які знаходяться на поверхні насінини та в грунті, системні – абсорбуються тканинами насіння і знищують внутрішню інфекцію.
При виборі протруйника, в першу чергу необхідно звертати увагу на спектр його дії, вміст діючих речовин, тривалість захисного ефекту видовий склад збудників хвороб.
Високий захист від пліснявіння, сажкових хвороб, кореневих гнилей, плямистостей сходів поєднують комбіновані препарати: Вінцит 050 – 1,50 – 2,0 л/т, Вінцит Форте – 1,0-1,25 л/т, Вітавакс 200 ФФ 2,5-3,0 л/т, Кінто Дуо – 2,0-2,5 л/т, Ламардор Про 0,5-0,6 л/т, Максим 025 – 1,5-2,0 л/т, , Максим Стар -1,0-2,0л/т та інші.
Для необхідності сучасного захисту зернових створено і зареєстровано в Україні новітні інсекто-фунгіцидні протруйники: Селест Топ -1,0-2,0 л/т, Селест Макс -1,5-2,0 л/т, Юнта Квадро - 1,5-1,6 л/т, Нупрід Макс – за норми 2,5 л/т.
При передпосівній обробці насіння, щоб запобігти заселенню рослин шкідниками на ранніх стадіях розвитку, до фунгіцидних протруйників рекомендовано додавати один із інсектицидів : Ін Сет, – 0,75 кг/т, Рубіж – 2,0 л/т, ПІКУС 600 -0,3-0,9 л/т, Матадор – 0,75-1,5 л/т.
Для досягнення максимального ефекту протруйника діюча речовина повинна рівномірно наноситися на насінину, що забезпечується належною технологією обробки та якістю протруювання, першочерговими умовами якого є використання якісного насіннєвого матеріалу з високими сортовими і посівними властивостями.
Слід пам’ятати, що за тривалого використання одних і тих же протруйників патогени набувають резистентності до них. Тому протруйники слід чергувати. Купувати необхідно якісні засоби захисту рослин, та правильно підібрати їх, враховуючи особливості кожного конкретного поля та індивідуальні потреби обраної культури.
Всі роботи з протруєння насіння повинні виконуватись з суворим дотриманням вимог техніки безпеки при роботі з пестицидами і агрохімікатами.
Всі роботи з протруєння посівного матеріалу повинні проводити особи, що пройшли навчання з питань безпечного проведення робіт з пестицидами та агрохімікатами та отримали відповідне посвідчення і допуск до роботи. Слід застосовувати лише ті препарати, які офіційно зареєстровані в «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» та придбані в офіційних дистриб’юторів засобів захисту рослин.
Провідний спеціаліст відділу захисту рослин
фітосанітарної діагностики та прогнозування
Управління фітосанітарної безпеки Головного
управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Лариса Артикульна